f Gymnázium Štefana Moysesa MOLDAVA NAD BODVOU

Noc netopierov

V priestoroch Jasovskej jaskyne sa konalo podujatie s názvom Európska noc netopierov, ktorého sa zúčastnili aj členovia krúžku praktickej biológie. Podujatie organizovalo Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci so Správou NP Slovenský kras, Strediskom ekologickej osvety Bambi v Moldave nad Bodvou a Správou Slovenských jaskýň.
Cieľom organizátorov bolo umožniť záujemcom zblízka spoznať netopiere a ich osobitosti. Po úvodnej prednáške vo vstupnej hale jaskyne sme sa premiestnili do priestoru pod klenbu starého vchodu jaskyne, kde aj napriek intenzívnemu dažďu vo vonkajšom prostredí bolo odchytených niekoľko netopierov a odvážlivcom bolo umožnené pohladkať a nafotiť si tieto zaujímavé cicavce. Podujatie sa účastníkom páčilo a už sa tešia na noc netopierov v budúcom roku.
V čase keď sme lokalitu navštívili mali po deviatich týždňoch permanentnej činnosti odchytených okolo 8 500 kusov vtákov 86 druhov. Na stacionári sme pobudli krátko, no stačili sme spoznať takmer všetky naše sýkorky, drozdy a iné druhy migrujúcich vtákov. Na budúci rok možno využijeme ich ponuku a strávime spolu s ornitológmi dlhší čas na stacionári ako pomocníci pri odchyte, aby sme spoznali vtáčie druhy a prácu ornitológov v teréne na vlastnej koži.

...späť...