Svet nevidiacich

Počas adaptačného týždňa som dostala možnosť ukázať a vysvetliť mojim spolužiakom, ako si viem poradiť so životom napriek tomu, že som slabozraká. Chcela som, aby bližšie spoznali svet nevidiacich a zistili, s akými prekážkami sa musia preniesť deň čo deň. Už ako malé dievčatko som pochopila, že tento svet pre mňa nebude gombička. Ako 8-ročnému dieťaťu mi diagnostikovali dedičnú poruchu očí, ktorá nie je u každého rovnaká. Niekto vidí viac, iný zase menej. Túto istú poruchu očí majú aj moji rodičia. Vďaka ich pomoci som teraz tam, kde som. V našej rodine sa snažíme si čo najviac pomáhať. Preto som sa aj dnes rozhodla ukázať mojim spolužiakom, ako by vedeli pomôcť nevidiacim ľudom. Predviedla som im, ako sa správne vedú nevidiaci ľudia a ako sa majú zachovať v ich prítomnosti. Taktiež som do školy priniesla pár nástrojov, ktoré pomáhajú mojej rodine pri každodenných aktivitách . Napríklad lupa na čítanie kníh, kamera na rozoznanie tváre a braillove písmo. Spomenula som, že v meste Levoča sa nachádza rehabilitačné stredisko pre zrakovo postihnutých, kde majú rôzne tvorivé kurzy pre nevidiacich. Ešte som sa zmienila aj o aplikácii Be my eyes, kde môžete pomôcť nevidiacim, cez telefón z pohodlia domova. Možno naša choroba vyznieva pesimisticky, ale vždy si vieme život rozvíjať aj inak. Keby som od života dostala možnosť rozhodnúť sa, či chcem túto poruchu alebo nie, tak by som si ju nechala. Pretože mi to zmenilo osobnosť a dokázala som byť viac empatická. Dala mi motiváciu napredovať a nikdy sa nevzdať. Myslím si, že síce to má dosť veľký vplyv na môj život a na moju budúcnosť, ale koniec koncov všetko sa dá zvládnuť.

Spolužiaci o Janke:
Dnes nám naša spolužiačka Janka ukázala, ako vie zvládať život so svojím hendikepom. Naučila nás veľa prospešných informácií o zrakovo postihnutých ľuďoch aj ako aj im my vieme pomôcť. Počas rokov, ktoré sme s ňou strávili, sme sa načili brať väčší ohľad na ľudí so slabším zrakom a získali sme viac rešpektu k takýmto ľuďom. Aj keď má Janka tento vážny problém, stále myslí optimisticky, je vždy veselá, snaží sa každému pomôcť a veľmi nás motivuje. Okrem toho je aj vynikajúcou študentkou. Janku máme aj my, aj naši učitelia veľmi radi. Držíme jej palce, aby sa jej v škole aj v živote darilo a aby zostala vždy sama sebou.