© RNDr. Gabriela Kövesiová 2011

Grafické formáty

Grafická informácia

Ku jednotlivým popisom grafického formátu priraďte odpovedajúci názov z pravého stĺpca.

Bezstratový kompresný formát, ktorý dokáže uložiť aj animácie obrázkov. Používa sa na na ukladanie skíc, perokresieb a pod. V tomto formáte je umožnené uložiť obrázok na priehľadné pozadie. Na kódovanie farieb používa 8 bitov (1B).

Kompresný formát, ktorý je ideálny na publikovanie fotografií na internete. Vytvára stratovú kompresiu, takže nie je vhodný pre obrázky, kde je potrebné ponechať ostré (čisté) rysy. Formát je preto vhodný na fotografie, maľby, teda obrazy s veľkým množstvom farieb a farebných prechodov.

Relatívne nový bezstratový formát určený pre publikovanie na internete. Používa sa hlavne pri tvorbe grafiky pre web stránku (ikonky, tlačidlá, dekorácie...) to všetko sa dá v tomto formáte urobiť oveľa príťažlivejšie. Podporuje 24 bitov (3B) na kódovanie farieb.Umožňuje ukladať obrázky na prehľadné pozadie a kvôli podpore 8-bitového alfa kanálu vie použiť tiene, či prechody na priehľadnom pozadí.

Najjednoduchší rastrový formát. Je používaný systémom Windows. Jeho nevýhodou je, že aj jednoduchý obrázok zaberie na disku veľký priestor.

Je to najuniverzálnejší bitmapový formát, ktorý využíva 32 bitovú hĺbku a akékoľvek rozlíšenie. Používa nestratovú kompresiu, teda veľkosť obrázku je značná. Jeho najväčšie využitie je pri skenovaní, pretože možno upravovať jednotlivé časti obrazu samostatne.

Vektorový formát, ktorý využiva program Corel Draw.