Prečistky

V rámci projektu Od jari do jari s horármi ... prebehlo ďalšie "stretnutie". Naša výprava začala na Bukovci, kde sme sa mohli pozrieť na mimoriadnu ťažbu dreva. Zistili sme, že koľko veľa ľudí pracuje pri odstraňovaní stromov v obytnej oblasti a po vysvetlení sme zistili, že na takýto výrub stromov si musí človek vyžiadať povolenie na výrub stromov. Výrub sa musel vykonať bezpečne, aby sa nepoškodili okolité chalupy. Po tomto zážitku sme sa boli pozrieť na Bukoveckú priehradu. Potom sme išli do lesa, kde nám lesník Robo oznámil, aká téma nás dnes čaká. Prečistky. Najprv nám vysvetlil, čo to je, čo sú to skúsne plochy a načo slúžia, no a potom sme si to aj vyskúšali. Urobili sme celkovo 5 skúsnych plôch. Následne na to sme hľadali, aké dreviny sa nachádzajú v lese. Napočítali sme celkovo 12 drevín ( čerešňa, buk, dub, topoľ, hrab, javor, lipa, breza, vŕba, jedľa, smrek, smrekovec opadavý).

Po určovaní, ktorý strom treba vyrúbať a prečo, nás lesník pozval na výlet do Mexika. Zdalo sa nám to čudné, ale len dovtedy, kým sme nezastavili autom pri okraji lesa a zbadali nápis MEXIKO. Zistili sme, že je to len názov pitnej studničky. Po veľmi príjemnej a umrznutej prechádzke sme sa na úplný záver zastavili na teplý čajík :D. Kde nám lesník rozprával svoje zážitky, ale hlavne nám porozprával niekoľko perfektných vtipov.