Návšteva z Úradu práce

Dňa 4. apríla 2011 nám na seminár z náuky o spoločnosti prišla jedna veľmi zaujímavá návšteva – pani Mgr. Tóthová z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Moldave nad Bodvou. Na začiatku nikto z nás ani len netušil, čo všetko nám táto hodina môže dať. „Máme pred sebou jednu veľmi nudnú hodinu,“ pomysleli sme si. No všetko bolo inak. Na začiatku hodiny sme sa oboznámili s prácou, ktorú vykonáva Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Neskôr sme sa dozvedeli o prípadoch, v ktorých nám Úrad práce môže pomôcť. Hoci nikto z nás sa nechce dostať do situácie, kedy by bol nezamestnaný, takisto však nikto z nás nemôže tvrdiť, že jemu sa to určite nestane. Práve preto sme sa porozprávali o situáciách, kedy môžeme požiadať Úrad práce o pomoc a o podmienkach, ktoré musíme splniť nato, aby sme boli na úrade zaevidovaný. Nevynechali sme však ani naše práva a povinnosti, ktoré nám vyplývajú zo zákonníka práce. Dozvedeli sme sa, čo určite nesmieme urobiť, keď nechceme byť vyradení z evidencie a aké sú naše povinnosti voči zdravotnej poisťovni, na ktoré veľa ľudí zabúda. Z tvárí mojich spolužiakov som vyčítala, že ich táto téma zaujala. Ich pocity boli zmiešané. Niektorí z nich si ani len nechceli predstaviť, že by museli vyžiť len z dávok v nezamestnanosti, iní sa len pousmiali so slovami „ však bude lepšie“. Neskôr sme sa oboznámili aj s našimi možnosťami, ktoré by sa nás dotýkali, keby sme nepokračovali v štúdiu na vysokej škole. Zaujímavou témou bola napríklad aj absolventská prax. Pani Tóthová nám vysvetlila, prečo je táto absolventská prax taká zaujímavá pre nás žiakov a takisto aj pre zamestnávateľov. Dozvedeli sme sa, v čom nám to môže pomôcť.

Na konci tejto hodiny nás čakalo ešte zopár zaujímavých, ale smutných údajov, ako napríklad počet prihlásených ľudí na Úrade práce alebo počet pracovných konkurzov organizovaných Úradom práce. Hoci tieto čísla boli alarmujúce, my predsa len veríme, že sa táto situácia pomaličky zlepší a my rady nezamestnaných nerozšírime.

...viac fotografií nájdete vo fotoalbume