Mikuláš

Zobudili sme sa do chladného, veterného rána. Náladu nám však hneď zlepšil pohľad do kalendára a na okno. Stáli na ňom naše vyčistené čižmy, plné sladkostí a ovocia. A v kalendári svietil dátum - 6.december. V hlave nám hneď skrsla myšlienka, že v tento deň trochu priblížime tradície školy nováčikom. Každý bežal do školy, aby sa pripravil. Pre Mikuláša to znamenalo - obliecť červený odev, nasadiť čiapku a napchať si do vreca odmeny. Čerti si zas navliekli svoje tmavé oblečenie, pripravili zamotané chvosty, nasadili svietiace rohy a namazali si tváre uhlím. Odvážne čertice si namaľovali pery červeným rúžom. Anjeli boli presným opakom čertov - na sebe mali biele oblečenie a namiesto rohov si na chrbát nasadili krídla. A potom sa začal opakovať každoročný "Mikulášsky cyklus" - príchod do triedy, pesnička pre Mikuláša, ktorej sa takmer všetci snažili vyhnúť, chvíľka prózy, sladká odmena a rozlúčka. Viacerí ešte veria, že Mikuláš prichádza zo Severného pólu, ale teraz, vraj býval v Turecku. Nuž, vo viacerých hlavách vírili myšlienky na zmenu výzoru dobrého Mikuláša. Po ochutnávke dobrôt však všetky pochybnosti zmizli a úsmev na tvárach detí prezrádzal svoje - nech je Mikuláš odkiaľkoľvek, stále prináša radosť.